Výročie úmrtia Prof. PhDr. Iva Havlíčka, CSc.
Tohto roku uplynie 20 rokov od úmrtia prof. PhDr. Iva Havlíčka, CSc., dlhoročného vedecko-výskumného pracovníka a pedagóga Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave. Patril k ľuďom, ktorí sa nezabudnuteľným spôsobom zapísali do histórie fakulty a do pamäti kolegov a absolventov.
Narodil sa v roku 1931 v juhomoravskom Boskovštejně (okres Znojmo). Na Morave absolvoval celé svoje základné a stredné a vysokoškolské vzdelávanie, ktoré ukončil v roku 1953 na Pedagogickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne v študijnom odbore telesná výchova. Od roku 1953 začal pôsobiť na Slovensku. V rokoch 1953 – 1962 učil na vojenskom gymnáziu Jána Žižku v Bratislave a potom až do odchodu do dôchodku v roku 2001 pôsobil na FTVŠ UK – do roku 1966 na Katedre atletiky, 1967 – 1990 na Výskumnom ústave telesnej kultúry FTVŠ UK, resp. po premenovaní Ústavu vied o športe a v závere do roku 2001 na Katedre pedagogiky, didaktiky telesnej výchovy a športu. Počas tohto obdobia priebežne zastával funkciu zástupcu, neskôr riaditeľa Výskumného ústavu telesnej kultúry (po premenovaní Ústavu vied o športe) a vedúceho katedry. Bol členom Komisie pre obhajoby CSc., predsedom Spoločnej odborovej komisie pre doktorandské štúdium na FTVŠ, garantom vedného odboru Športová kinantropológia, členom Komisie pre obhajoby DrSc. vo vedách o športe, členom grantovej agentúry VEGA, členom Akreditačnej komisie vlády SR pre špeciálne činnosti v oblasti telesnej výchovy a športu a členom Vedeckých rád rôznych fakúlt s pedagogickým telovýchovným a športovým zameraním v SR a ČR. K významným funkciám patrilo aj členstvo v predsedníctve SÚV ČSZTV, funkcia predsedu Vedeckej rady SÚV ČSZTV, členstvo vo vedeckej rade ÚV ČSZTV a vo Výbore pre telesnú výchovu a šport vlády SSR a ČSSR.
V roku 1994 začal externe učiť na Pedagogickej fakulte na Ústave telesnej kultúry Masarykovej univerzity v Brne. Značnou mierou sa zaslúžil o založenie Fakulty sportovních studií MU v Brne, kde od roku 2002 až do svojej smrti pôsobil ako profesor na Katedre kinantropológie. Bol členom Vedeckej rady FSpS MU a členom Odborovej rady kinantropológie.
Prof. Havlíček bol predovšetkým vedecko-výskumný pracovník v oblasti športovej kinantropológie a edukológie. Na VÚTK UK, resp. ÚVŠ bol vedúcou osobnosťou riešenia výskumných úloh Štátneho plánu základného výskumu, Štátneho plánu technického rozvoja a rezortných plánov ČSTV. Bol riešiteľom štyroch grantových projektov, z toho dvoch ako vedúci riešiteľ. Z nich tieto dva, vzhľadom na 4-, resp. 8-ročné longitudinálne sledovania, patrili v oblasti telesnej výchovy a športu aj vo svetovom meradle v svojej dobe k jedinečným. Jeho vedecko-výskumná činnosť mala široký záber. Zahŕňala predovšetkým problematiku faktorovej štruktúry pohybových schopností, ontogenézy motorickej výkonnosti populácie z hľadiska výkonnostnej úrovne a pôsobenia biologických, sociálno-psychologických a genetických faktorov, identifikácie športovej talentovanosti, objasňovania štruktúry športového výkonu, ako aj vývoja, formovania a prognózovania športovej výkonnosti mladých športovcov. Výsledky výskumov vyústili v postulovanie teórie pohybových schopností, vedeckých základov výberu a športovej prípravy talentovanej mládeže, teórie športového výkonu a metodológie jeho skúmania. V oblasti edukológie rozpracoval predovšetkým metodológiu intraindividuálneho hodnotenia vplyvu tréningového zaťaženia na rast trénovanosti, čím dal podnet k celému radu empirických výskumov. Originálne sú aj jeho teórie riadenia športového tréningu a modelovania dlhodobej športovej prípravy.
Vedecko-výskumná činnosť sa premietla do jeho publikačnej činnosti, ktorá zahŕňa 17 monografií, 26 vysokoškolských učebných textov resp. kapitol v nich, 204 vedeckých statí, v ktorých figuruje predovšetkým ako autor, prípadne spoluautor. V tomto smere sú okrem iného jedinečné jeho metodologické štúdie o modeloch empirického výskumu. 42 praktických výstupov z vedecko-výskumnej činnosti do praxe orientovaných na systém výberu a športovú prípravu detí a mládeže, a to tak základnú ako aj v útvaroch talentovanej mládeže, vrátane smerníc a pedagogickej dokumentácie, svedčí o tom, že pri vedecko-výskumnej činnosti mal stály kontakt s praxou. Rozsiahla bola aj jeho prednášková činnosť, ktorá zahŕňa 129 príspevkov na vedeckých konferenciách (z toho 11 v zahraničí) a 63 na konferenciách pre telovýchovných pedagógov. Za svoju celoživotnú angažovanosť a vedeckovýskumnú činnosť v roku 2002 získal najvyššie ocenenie Slovenského olympijského výboru – strieborné kruhy. Popri vedeckej práci sa prof. Havlíček systematicky angažoval v pedagogickej činnosti. Na FTVŠ prednášal a viedol semináre študentov z teórie a didaktiky športového tréningu a základov vedeckej práce – z predmetu, ktorý na fakulte koncipoval. Na doktorandskom štúdiu prednášal teóriu pohybových schopností a kinantropológiu vrátane jej metodológie výskumu. Na FSpS v Brne vyučoval teóriu športového tréningu a základy vedeckej práce v kinantropológii.
Oponoval množstvo dizertačných, habilitačných a inauguračných prác a viedol aj príslušné komisie. Oficiálne vyškolil 8 vedeckých adeptov, ale desiatky iných mu vďačia za úspešné zvýšenie kvalifikácie. Bol veľmi ľudský, ochotný poskytnúť radu a pomoc každému, kto mal záujem o svoj osobný rast, prípadne vyjsť s novou výskumnou metodikou, výskumným zámerom alebo potreboval riešiť nejaké osobné problémy. V hlave mal ešte veľa projektov a zámerov, ale vážna choroba mu ich znemožnila uskutočniť. Žil podľa motta: „Jediné čo človek má doživotne je život. Preto by sme si ho mali vážiť, a keď už žijeme, tak sa predovšetkým snažiť, aby sme skutočne žili“. Toto sa mu podarilo a preto si zaslúži, aby sme na neho nezabudli. Česť jeho pamiatke! Vedenie FTVŠ UK v Bratislave