Fakulta telesnej výchovy
a športu
Univerzita Komenského v Bratislave

Hádzaná

doc. Ján Hianik, PhD.

 29.7.1955 - 2018

Ján Hianik sa narodil 29. júla 1955 v Lučenci, bol absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského, juniorským reprezentantom Československa a prvoligovým hráčom ČH Bratislava a Lokomotíva Trnava.

Profesionálnu trénerskú kariéru v mužskej hádzanej začal v roku 1983 pri družstve Strediska vrcholového športu mládeže ČH Bratislava, s ktorým dosiahol v roku 1988 titul majstra Československa. Desať rokov pôsobil v rakúskom klube UHC Gänserndorf, s ktorým postúpil z tretej ligy až do najvyššej súťaže krajiny. V rokoch 2003 až 2006 trénoval extraligové družstvo mužov ŠKP Bratislava, s ktorým sa dvakrát prebojoval do play-off o majstra Slovenska. Vrcholom jeho trénerskej aktivity pri reprezentačných družstvách boli úspešné kvalifikácie a účasť na dvoch majstrovstvách sveta juniorov do 21 rokov (1988, 2007). V roku 1995 bol asistentom trénera pri reprezentačnom družstve mužov Slovenska. V rokoch 2011 až 2012 bol asistentom trénera pri reprezentačnom družstve žien Slovenska.

 

Po ukončení vysokoškolského štúdia učil šesť rokov na stredných školách (Stredná knihovnícka škola, SOU strojárske) v Bratislave. Od roku 1993 do 2013 pracoval na Fakulte telenej výchovy a športu Univerzity Komenského, jeden rok pôsobil na Katedre pedagogiky, didaktiky TV a športu, následne na Katedre športových hier, kde sa postupne stal aj vedúcim úseku hádzanej. Vyučoval predmety špecializácie Hádzanej, Didaktiku hádzanej a tiež predmet Hádzanú pre budúcich učiteľov telesnej výchovy. Bol predsedom trénersko-metodickej komisie SZH a prvým predsedom Únie trénerov hádzanej.  Okrem hádzanej sa venoval aj kondičnému tréningu futbalových rozhodcov. V posledných rokoch pracoval na Katedre telesnej výchovy a športu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.