Fakulta telesnej výchovy
a športu
Univerzita Komenského v Bratislave

Majsterka sveta Lucia Čermáková: Footgolf preslávili majstrovstvá sveta

Lucia Čermáková, absolventka odboru kondičné trénerstvo na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského, sa minulý rok stala majsterkou sveta vo footgolfe. Táto pomerne mladá disciplína spája prvky futbalu a golfu. Lucia okrem toho hrávala aj futbal a futsal. Práve vo futsale reprezentovala našu univerzitu aj na medziuniverzitných majstrovstvách sveta, na ktorých spolu s ostatnými hráčkami vybojovala bronz.


06. 08. 2024 10.05 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Lucia pochádza z dedinky Láb na Záhorí. Futbal hrávala odmalička, pôsobila v klube FKM Stupava, hrávala aj za Slovan Bratislava, dokonca vyhrala 1. ligu s juniorkami, 1. ligu so ženami aj Slovenský pohár. Finálna 18. jamka na ihrisku v Malackách nesie na znak rešpektu k úspešnej domácej hráčke Luciino meno. K footgolfu ju priviedol pred šiestimi rokmi redaktor, s ktorým robila rozhovor. Pozval ju na prvý tréning, neskôr si tento šport úplne zamilovala a po roku sa mu začala naplno venovať. Dnes už pôsobí aj ako ambasádorka Slovenskej asociácie footgolfu a pomáha organizovať turnaje pre začiatočníkov. „Ide o veľmi individuálny šport a je pre mňa veľkou výzvou, pretože odmalička som hrávala kolektívny šport. Footgolf ma zo všetkých športov baví najviac, pretože idem cez svoje limity.“

Cieľom hry je trafiť loptu do golfovej jamky s použitím čo najmenšieho počtu kopov, na ihrisku je okolo 18 veľkých jamiek. Zvíťazí ten, kto trafil loptu do jamy s najnižším počtom kopov. „Ak trafíte jamku na prvý pokus, ide o ‚hole in one‘, teda situáciu, keď sa súťažiaci trafí do jamky na jediný úder, čo sa nestáva často. Vzdialenosť hráčov od jamky je rôzna. Najkratšie majú okolo 80 metrov, najdlhšie 250 metrov. Väčšie jamky strieľame na päť kopov. Hrávame vo štvoriciach a kopeme dovtedy, kým netrafíme loptu do jamky,“ opisuje Lucia priebeh hry.

Lucia trénuje priebežne, buď na futbalových, alebo footgolfových ihriskách, minimálne raz do týždňa. Kvalifikovaných trénerov na Slovensku zatiaľ nemáme. „Pripravili sme aj novú kategóriu súťaží pre začiatočníkov, mnohí z nich sú takmer takí dobrí ako dlhoroční hráči footgolfu. Najťažšie je pre nich nájsť správnu silu kopu a udržať si chladnú hlavu v prípade, že im to nevyjde.“

 

Footgolf
kombinuje prvky dvoch populárnych športov: futbalu a golfu. Hrá sa na golfových ihriskách, ale s futbalovou loptou, ktorú musia hráči dostať najmenším počtom kopov do veľkých jamiek. Ihriská mávajú okolo 9 až 18 footgolfových jamiek s priemerom 51 až 53 cm a hĺbkou 30 až 40 cm. Každá jamka je označená „parom“. „Par“ je číslo závislé od vzdialenosti medzi odpaliskom a jamkoviskom. Obvyklá hodnota tejto vzdialenosti je od 50 do 250 metrov. Par je teoretický počet kopov, na ktorý by skúsený footgolfista mal jamku zahrať.

V zahraničí sú desiatky kvalitných ihrísk

Zisk titulu majsterky sveta pre Luciu veľa znamená. Súťaž počas majstrovstiev trvala 4 dni a aj keď v prvý deň skončila štvrtá, posledný deň už štartovala z druhého miesta. Medzi súperkami panovala priateľská atmosféra, pretože sa navzájom podporujú. „Súperky hrali celý čas rovnako, stále si udržiavali rovnaké miesto. Uvedomila som si, že sú kvalitné hráčky a majú veľa natrénované. Väčšinu z nich som už poznala,“ spomína Lucia.

Po majstrovstvách sveta sa footgolf viac spopularizoval. Stále však nesiaha na slávu futbalu či hokeja. Medzi krajiny, kde je najznámejší, patria Holandsko, Anglicko, USA či Argentína. V nich majú viac ako 20 ihrísk, na Slovensku je ich iba 11. „Sama v týchto krajinách trénujem a súťažím. Najkvalitnejšie ihriská sú v Turecku, Spojených arabských emirátoch a v Mexiku. Potrpia si na rozmiestnenie jamiek, ktoré je oveľa precíznejšie ako u nás. Hráči z týchto krajín sú veľmi draví, jednou z najsúťaživejších hráčok je Japonka Naoko Miura, ktorá vybojovala prvé miesto. Trénuje každý týždeň, čo je u ostatných footgolfistov celkom výnimočné.“

Lucia nezaháľa ani v ostatných športoch. V septembri plánuje ísť s ostatnými študentkami FTVŠ UK do Ríma, na poslednú súťaž vo futsale v tomto roku. „Nesmiem vyjsť z cviku, preto všetky športy hrávam priebežne. Rada by som súťažila aj vo futbale, kedysi som hrávala prvú, teraz iba tretiu ligu. Hrávam preto, aby som pomohla súťažiacim, keďže sa im snažím odovzdávať svoje skúsenosti,“ tvrdí majsterka sveta.

Futbal učí aj tých najmenších

Znalosti, ktoré Lucia nadobudla pri štúdiu kondičného trénerstva, využije aj v praxi. Vie, ako pracovať s kondičkou a ako regenerovať po vyčerpávajúcich súťažiach. „Po mojej športovej kariére by som chcela trénovať. Či už to bude footgolf, nechám na budúcnosti. Fakulta telesnej výchovy a športu UK mi veľmi vyšla v ústrety, mám individuálny študijný plán, najmä kvôli zahraničným súťažiam.“

Lucia absolvovala záverečné skúšky z učiteľstva telesnej výchovy a športu, ale aj z kondičného trénerstva. V diplomovej práci sa venovala Kondičnému profilu slovenských reprezentantiek vo futbale na základe hráčskej funkcie. „Počas prípravných futbalových zápasov som skúmala, koľko kilometrov nabehajú vybrané hráčky v obrane, v zálohe a v útoku, a zároveň ich porovnávam medzi sebou. Snažím sa zistiť, aký má vysoký počet kilometrov nabehaný pri hre vplyv na celkový výkon hráčky. Tejto téme som sa venovala aj vo svojej bakalárskej práci, pričom v diplomovej práci skúmam oveľa viac faktorov, ako napríklad celkovú odbehnutú vzdialenosť hráčok, celkovú vzdialenosť v rýchlostných zónach a počty akcelerácií – rozbehnutí a zastavení. Skúmala som, ako hrajú futbalistky v strede a na okrajoch ihriska – čo sa deje medzi strednou obrankyňou a krajnou obrankyňou, strednou záložníčkou a krajnou záložníčkou a strednou útočníčkou a krajnou útočníčkou. Na konci som porovnala kondičný profil všetkých reprezentantiek,“ vysvetľuje Lucia.

Popri štúdiu si tiež zarába ako opatrovateľka detí, ku ktorým má veľmi blízky vzťah už odmalička. „Oslovila ma jedna mamička, keď som sa na ihrisku hrala so sesternicou, či by som jej nechcela postrážiť deti. Prihlásila som sa na webovú stránku pre opatrovateľky detí a časom ma oslovilo viac rodičov z našej dediny. Pravidelne im strážim ratolesti. Jedny dvojičky učím hrať futbal, strážim aj staršie deti okolo troch rokov. Aj ony už kopú do lopty.“ Vo footgolfe plánuje súťažiť v Maďarsku, Slovinsku, Taliansku, Francúzsku, Španielsku, Portugalsku, Švédsku či Švajčiarsku. Už tento december bude Lucia reprezentovať Slovensko vo footgolfe na Majstrovstvách Európy v Turecku.

Radka Rosenbergová